Vydali jste se na pár dní na dovolenou, a když jste se vrátili, zjistili jste, že se z vašeho krásného bazénu stal zelený rybník Brčálník? Už stačí jen nasadit ryby? Nepanikařte! Nemusíte bazén hned vypouštět. I zelená voda se dá ještě zachránit a já vám ukážu, jak na to.
Co vlastně způsobuje zelenou vodu?
Za zelenou vodou v bazénu stojí hlavně řasy. Tyto drobné potvůrky milují teplou a stojatou vodu, kde se mohou rychle množit. Zvlášť v teplých letních měsících. A pokud není voda správně ošetřena. Nedostatek chloru, nesprávné pH nebo nedostatečná filtrace – to všechno může přispět k nekontrolovatelnému růstu řas a té pověstné zelené barvě.
Nejprve změřte a vylaďte chemii v bazénu
Prvním krokem, ještě než se do čehokoliv pustíte, je zjistit, co přesně se ve vaší vodě děje. Použijte testovací sadu na bazén a zkontrolujte úroveň chloru, pH a alkalitu. Ideální pH pro bazén je mezi 7,2 a 7,6. Pokud je pH mimo tento rozsah, upravte ho pomocí pH plus nebo pH minus produktů. Poté vezměte do rukou chlor. Proti řasám je nejúčinnější silná dávka chloru, takzvané „šokové chlorovaní“. Dávkujte podle pokynů na obalu daného výrobku. Obvykle je potřeba rozpustit granule v kbelíku vody a pak roztok rovnoměrně nalít do bazénu a pustit filtraci.
Filtrujte a čistěte. A pak znovu. A ještě jednou.
Po aplikaci šokového chlorování zapněte filtrační systém a nechte ho běžet nepřetržitě 24 až 48 hodin. To pomůže z vody odstranit mrtvé řasy. Nezapomeňte často kontrolovat a čistit filtr do bazénu. Pokud je příliš zanesený, nebude účinně filtrovat. Běžně stačí filtr oplachovat jednou za týden, ale pokud se perete s velkým množstvím řas a nečistot, zkontrolujte stav filtru už po několika hodinách. Pokud se zelená barva nevytratila ani po šokovém ošetření a filtraci, můžete použít algaecid, což je speciální přípravek na hubení řas. Postupujte podle pokynů na obalu a aplikujte jej do vody. Teď už se bazén zdá čistý, ale stále je ještě zakalený? Do vody nalijte vločkovač a opět nechte běžet několik hodin filtraci. Po té ji vypněte a nechte vodu v bazénu přes noc usadit. Nečistoty, které filtrační systém nedokázal zachytit, se usadily na dně bazénu, kde je můžete snadno nasát a odstranit.
A je to! Teď už víte, že zelená voda v bazénu není konec světa a že se dá i takto zakalený a znečištěný bazén zachránit. Takže se nebojte, nasaďte si rukavice, vezměte do ruky váhu pro přesné dávkování a vyčistěte filtry do bazénu. Už brzy se budete moci opět koupat v křišťálově čisté vodě.
TIP: Jak vyčitit bazén?