Terasy, zahrady ale i větší balkony představují příjemné prostředí pro posezení při hezkém počasí jarních, letních, ale i podzimních měsíců. Vzhledem ke specifickým podmínkám je ovšem pro tento účel vhodné se vybavit zahradním nábytkem, který je zejména z materiálového hlediska uzpůsoben k odolávání povětrnosti a minimalizaci dopadů takových faktorů, jako jsou relativně velké rozdíly v teplotě a vlhkosti, či působení slunečního záření na jeho vzhled a funkci. Při výběru zahradního nábytku je třeba postupovat podle několika základních kritérií.
Požadavky na zahradní nábytek
Zahradní nábytek je primárně používán venku, a to především k zajištění pohodlného sezení, ležení nebo stolování. Také proto jej obvykle tvoří buď samostatné zahradní židle, stoly a stolky, případně sestavy, lavičky, křesla či zahradní lehátka, které doplňují účelové prvky, jako jsou deštníky či slunečníky, textilní výplně apod. Základní materiál pro výrobu venkovního nábytku je obvykle řešen tak, aby byl snadno omyvatelný, dostatečně pevný a zároveň pohodlný. Tyto aspekty souvisí především s jeho vystavení venkovním podmínkám a využitím. Jeden z požadavků na zahradní nábytek se také týká jeho hmotnosti a stability, a to s ohledem na případné poryvy větru – nábytek může být buď lehký, skladný či snadno přenosný, takže se před větrem schovává do interiéru, anebo naopak stabilní, tedy buď s vyšší hmotností, nebo umožňující kotvení.
Zahradní nábytek vybírejte podle jeho účelu
Při výběru zahradního nábytku lze postupovat podle několika kritérií, tím prvním je obvykle jeho charakter, tedy zda hodláme nábytek využívat k relaxaci nebo jako další prostor pro stolování a podobně. Na základě účelu se vybírá typ nábytku, případně nábytková sestava, tedy zda si pořídíte křesílko, židle nebo pohovku, či jídelní stůl. Až v návaznosti na specifikaci účelu se pak zaměřujeme na konkrétní design a materiál.
Nejčastější materiály používané na zahradní nábytek
Obvyklými materiály pro výrobu zahradního nábytku jsou plasty, kovy (obvykle rámy s výpletem), dřevo (často kombinované s textilem), přírodní materiály (ratan). Materiály se mezi sebou liší nejen cenou, ale hlavně celkovým řešením a nároky na údržbu. Chcete-li si pořídit nábytek na občasné využití, který se snadno udržuje, je vhodné se porozhlédnout po levnějších plastových kusech, dávejte si ovšem pozor na to, na jakou nosnost je nábytek navrhován. Pro dlouhodobé intenzivní užívání se pak hodí kovy s výpletem či dřevo, jež vyžadují pravidelné ošetřování. Velmi oblíbenou variantou je přírodní i umělý ratan, který je hlavně lehký, vzhledově velmi příjemný a pohodlný, jeho výhody a nevýhody jsou pak obdobné jako u plastů a dřeva.